Rules/Eligibility
Categories2013 Honorees
Rules & EligibilityCategories2013 HonoreesPast Honorees
Mark of Excellence Awards
General Info
Categories

Honorees
2013 Winners
2012 Winners
2011 Winners
2010 Winners
2009 Winners
2008 Winners
2007 Winners
2006 Winners
2005 Winners
2004 Winners
2003 Winners
2002 Winners
2001 Winners
2000 Winners


Awards
All Awards
Sigma Delta Chi
Mark of Excellence
New America Award
Foundation Awards

Questions?
Contact Awards Coordinator Abbi Martzall via email or by phone 317/927-8000, ext. 210.

Awards & Honors Committee Chair

Andy Schotz
The Gazette
Gaithersburg, Md.
@spjregion2
Email
Bio (click to expand) picture Andy Schotz is a managing editor for The Gazette weekly newspapers in Montgomery County, Md., near Washington, D.C.

He has been an SPJ member since 2002 and has held various positions on the Washington, D.C., Pro chapter board, including three consecutive one-year terms as president.

He served on the SPJ Ethics Committee from 2004 to 2011, including three years as chairman.

Schotz ran unsuccessfully for at-large director on the national SPJ board in 2012. The following year, he ran unopposed for Region 2 director.

He is a perennial SPJ contest judge (D.C. Pro Dateline Awards, SDX, Mark of Excellence, Green Eyeshade, high school essay) and has twice coordinated Region 2's Mark of Excellence contest.

He joined the SPJ Awards & Honors Committee in 2013 and helped work on a national survey seeking feedback about the MOE contest.

Before joining The Gazette in January 2013, Schotz worked for eight years as a reporter and editor at The Altamont Enterprise, a weekly paper in upstate New York, then for 13 years as a reporter for The Herald-Mail, a daily paper in Hagerstown, Md.

He is on the board of directors of the International Society of Weekly Newspaper Editors.


Sarah Bauer, vice chair
Program Director
Minnesota Newspaper Association
612-278-0250
@sarah_mn
E-mail
Bio (click to expand) Sarah Bauer is the Program Director for the Minnesota Newspaper Association (MNA). MNA is the trade association all Minnesota Newspapers, and represents the interests of more than 360 daily and weekly publications. Bauer plans all educational and outreach programs for the Association, including hands-on training for journalists, public forums on media issues, an annual excellence in journalism contest, and its annual convention.

Bauer speaks regularly about media ethics issues, community journalism, social media, and issues like the intersection of journalism and politics. Bauer graduated from the University of Minnesota with degrees in journalism and philosophy. She has been involved with the Society of Professional Journalists as member and chapter leader since she joined the University of Minnesota’s chapter. Since 2006, Bauer has served on the MN Pro chapter board of directors, currently serving as the chapter president and chair of its annual journalism award contest and banquet. She is also the chairwoman of the Society’s national membership committee.


Resources for Students
News/Articles
Internships
Training
Let SPJ help guide the way
Collegiate Institutional Memberships
Becoming a Journalist
Job Bank
Join SPJ
Mark of Excellence Awards
High School Essay Contest
Links/Resources

Jump to Region: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

2002 Mark of Excellence
Region 6 Winners/Finalists

Newspapers | Magazines | Photography | Radio | Television | Online


Newspapers

Editorial Writing
Winner: Todd Milbourn, University of Minnesota, The Minnesota Daily
— Second Place: Michael Timm, "Walk the Walk," Ripon College, Ripon College Days
— Third Place: No award given.

Editorial Cartooning
No awards given.

General Column Writing
Winner: Sonya Sorich, "Sonya Says," Ripon College, Ripon College Days
— Second Place: Mike Jones, "Keeping Up With the Jones," University of Wisconsin-Madison, The Daily Cardinal
— Third Place: Scott Laderman, University of Minnesota, The Minnesota Daily

Sports Column Writing
Winner: John Casper Jr., "Casper's Creed," Marquette University, The Marquette Tribune
— Second Place: Gidal Kaiser, "Fourth and Inches," Marquette University, The Marquette Tribune
— Third Place: Jenna Merten, Marquette University, The Marquette Tribune

Spot News Reporting
Winner: Maya Ziv-el, "Riot erupts on State Street," University of Wiscosin-Madison, The Daily Cardinal
— Second Place: Tim Cigelske and Andrew Johnson, "Dividing Lines," Marquette University, The Marquette Tribune
— Third Place: No award given.

General News Reporting
Winner: Patty Brandl, "New Fond du Lac business owner was in New York's Garment District when WTC was hit," University of Wisconsin-Oshkosh, (Fond du Lac) Reporter
— Second Place: Adam S. Kirby, "MU to profs: Close book on Sweeney's," Marquette University, The Marquette Tribune
— Third Place: Kristen McCullough, "Student makes bid for Ripon Mayor," Ripon College, Ripon College Days
— Honorable Mention: Tim Cigelske, "Honors program," Marquette University, The Marquette Tribune

In-Depth Reporting
Winner: Susan Haarman, "Saint Nuisance: Homeless Ministry Meets with MPD," Marquette University, The Marquette Tribune
— Second Place: Adrienne Bell, "Losing Your Self," University of Wisconsin-Madison, The Daily Cardinal
— Third Place: Michael Timm and Jason Fischer, "Marketing Drove Curriculum Changes," Ripon College, Ripon College Days

Feature Writing
Winner: Tim Cigelske, "Get Ready for Ed," Marquette University, The Marquette Tribune
— Second Place: Maya Ziv-el, "New Kids on the Block," University of Wisconsin-Madison, The Daily Cardinal
3rd Place (tie) — Becky Strauss, "The Hori of Art and Tattoo," University of Wisconsin-Madison, The Daily Cardinal
3rd Place (tie) — Angela Kuharski, "A 73-year habit," University of St. Thomas, Star Tribune

Sports Writing
Winner: Ben Goessling, "Fall at U meet kills Penn State's Dare," University of Minnesota, The Minnesota Daily
— Second Place: John Capser Jr, "Backcourt shoots down 'Cats ," Marquette University, The Marquette Tribune
— Third Place: Ben Goessling, "Life-long friend teaches Martin about Appreciation," University of Minnesota, The Minnesota Daily

Best All-Around Daily Student Newspaper
Winner: The Daily Cardinal, University of Wisconsin-Madison
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper Newspaper (Published 2 to 4 times a week)
Winner: No award given.
— Second Place: The Marquette Tribune, Marquette University
— Third Place: Dakota Student, University of North Dakota

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper (Published less than twice a week)
Winner: The Volante, University of South Dakota
— Second Place: No award given.
— Third Place: Ripon College Days, Ripon College

[ Back to Top ]


Magazines

Magazine Non-Fiction Article
Winner: Patty Brandl, "New Direction," University of Wisconsin-Oshkosh, Oshkosh Magazine
— Second Place: Monique L. Vondall, "First female justice appointed to Cherokee Nation's Supreme Court," University of North Dakota, Native Directions Magazine
— Third Place: Patty Brandl, "The Ultimate Acquisition," University of Wisconsin-Oshkosh, Oshkosh Magazine

Best Student Magazine (published once a year)
No awards given.

Best Student Magazine (published more than once a year)
No awards given.

[ Back to Top ]


Photography

Spot News Photography
No awards given.

General News Photography
Winner: Adam Masloski, "Preacher," St. Cloud State University, University Chronicle
— Second Place: Blair Schlichte, "Vigil Lights Night," St. Cloud State University, University Chronicle
— Third Place: Tim Cigelske, "Dividing Lines," Marquette University, The Marquette Tribune

Feature Photography
Winner: Jessica Tonsfeldt, "Homecoming Candidates Compete," St. Cloud State University, University Chronicle
— Second Place: Michael Klinski, "The Ice Cream Man," University of South Dakota, The Volante
— Third Place: Dave Clark, "Capturing the Madness," Marquette University, The Marquette Tribune

Photo Illustration
Winner: Amy Thompson, "Credit Card Identity Theft," Marquette University, The Marquette Tribune
— Second Place: Amy Thompson, "Soda vs. Pop Debate," Marquette University, The Marquette Tribune
— Third Place: Adam Masloski, "Creating a Masterpiece," St. Cloud State University, University Chronicle

Sports Photography
Winner: Blair Schlichte, "Topsy-turvy Weekend for SCSU," St. Cloud State University, University Chronicle
— Second Place: Dave Clark, "Sky High," Marquette University, The Marquette Tribune
— Third Place: Jon Woods, "Wade Takes Flight," Marquette University, The Marquette Tribune

[ Back to Top ]


Radio

Radio Spot News Reporting
No awards given.

Radio Feature
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: Jason Fischer, "Identity Theft," Ripon College, WRPN-FM

Radio In-Depth Reporting
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: Jason Fischer and Justin Cleveland, "The Mansion," Ripon College, WRPN-FM

Radio Sports Reporting
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: Jason Fischer, "Football Beat," Ripon College, WRPN-FM

Radio Daily Newscast
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: WRPN News, Jason Fischer, Justin Cleveland and Tom Hanlon, Ripon College, WRPN-FM

[ Back to Top ]


Television

Television Spot News Reporting
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: UTVS, "Searching for Josh Guimond," St. Cloud State University

Television General News Reporting
Winner: Amanda Lutz, Tanya Siedow and John Kasper, "Remembering Senator Wellstone," University of St. Thomas, Campus Scope-STTV
— Second Place: Kristin Gillick, "Eden Alternative," University of North Dakota, Studio One
— Third Place: Haley Wamstad, "Cigarette Tax," University of North Dakota, Studio One
— Honorable Mention: Stephanie Shimek, "Organ Donor Law," University of North Dakota, Studio One
— Honorable Mention: Kacie Klemmensen and Kacey Evans, "Renovations," St. Cloud State University, Charter Ch. 65
— Honorable Mention: Christine Roerig, "Recycling Costs," University of North Dakota, Studio One

Television Feature
Winner: Kristin Gillick, "A Day in the Life of an Elementary School Secretary," University of North Dakota, Studio One
— Second Place: James Degelder, "One Hour Photo," University of North Dakota, Studio One
— Third Place: James Degelder, "Fall Fun," University of North Dakota, Studio One
— Honorable Mention: UTVS, "Lindbergh Air Show," St. Cloud State University, UTVS Television
— Honorable Mention: John Randall, "Jessica Andrews Feature," University of North Dakota, Studio One
— Honorable Mention: Amanda Lutz and Tanya Siedow, "Common Ground — Home Away from Home," University of St. Thomas, Campus Scope-STTV

Television In-Depth Reporting
No awards given.

Television Sports Reporting
Winner: Cory Morlock, "Curling in the U.S.," University of North Dakota, Studio One
— Second Place: Kacie Klemmensen and Kacey Evans, "Guess Who's Back," St. Cloud State University, KSTC Ch. 45
— Third Place: James Degelder, "Minnesota Twins," University of North Dakota, Studio One
— Honorable Mention: UTVS, "SCSU Men's Hockey 2001-2002 Season," St. Cloud State University, UTVS Television
— Honorable Mention: Sarah Spencer, "Growth of Curling," University of North Dakota, Studio One
— Honorable Mention: Cory Morlock, "The Best Job in Town," University of North Dakota, Studio One

Television News Photography
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: Frode Tilden Nordby, "Shopping," University of North Dakota, Studio One
— Honorable Mention: UTVS, "House Explosion," St. Cloud State University, UTVS Television
— Honorable Mention: Troy Clifton, "Seatbelts," University of North Dakota, Studio One

Television Feature Photography
Winner: Frode Tilden Nordby, "Secretary," University of North Dakota, Studio One
— Second Place: Troy Clifton, "Ham Radio," University of North Dakota, Studio One
— Third Place: No award given.

Television Sports Photography
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: Cory Morlock, "The Best Job in Town," University of North Dakota, Studio One
— Honorable Mention: Cory Morlock, "Curling in the U.S.," University of North Dakota, Studio One

Television Daily Newscast
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: "UTVS News," St. Cloud State University, UTVS Television

Television Non-Daily Newscast
Winner: No award given.
— Second Place: No award given.
— Third Place: No award given.
— Honorable Mention: Studio One, University of North Dakota

[ Back to Top ]


Online

Online Spot News Reporting
No awards given.

Online General News Reporting
No awards given.

Online Feature Reporting
No awards given.

Online In-Depth Reporting
No awards given.

Online Sports Reporting
No awards given.

Online Opinion and Commentary
No awards given.

Best All-Around Online Student Newspaper
No awards given.

Best All-Around Online Student Magazine
No awards given.

Best All-Around Online Student Broadcast Station
No awards given.

Best All-Around Independent Online Student Publication
No awards given.

[ Back to Top ]