Rules/Eligibility
Categories2013 Honorees
Rules & EligibilityCategories2013 HonoreesPast Honorees
Mark of Excellence Awards
General Info
Categories

Honorees
2013 Winners
2012 Winners
2011 Winners
2010 Winners
2009 Winners
2008 Winners
2007 Winners
2006 Winners
2005 Winners
2004 Winners
2003 Winners
2002 Winners
2001 Winners
2000 Winners


Awards
All Awards
Sigma Delta Chi
Mark of Excellence
New America Award
Foundation Awards

Questions?
Contact Awards Coordinator Abbi Martzall via email or by phone 317/927-8000, ext. 210.

Awards & Honors Committee Chair

Andrew Seaman
Bio (click to expand) Andrew is a medical journalist for Reuters Health in New York. Before coming to Reuters Health, he was a Kaiser Media Fellow at Reuters’s Washington, D.C. bureau, where he covered the implementation of the Affordable Care Act.

In 2011, Andrew graduated from Columbia University’s Graduate School of Journalism, where he studied investigative journalism as a Stabile Fellow and was named “Student of the Year.” Andrew also graduated with his B.A. from Wilkes University in 2011.

He’s won numerous awards throughout his short career, including being named a 2010 Tom Bigler Scholar for ethical standards in journalism, the 2009 Robert D.G. Lewis First Amendment Award, the 2009 and the Arthur H. Barlow National Student Journalist of the Year Award.


Resources for Students
News/Articles
Internships
Training
Let SPJ help guide the way
Collegiate Institutional Memberships
Becoming a Journalist
Job Bank
Join SPJ
Mark of Excellence Awards
High School Essay Contest
Links/Resources

Jump to Region: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

2001 Mark of Excellence
Region 2 Winners/Finalists

Newspapers | Magazines | Photography | Radio | Television | Online


Newspapers

Editorial Writing
Winner: Mark Slagle, The Daily Tar Heel, University of North Carolina at Chapel Hill
— Second Place: Staff, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Third Place: Kate Hartig, The Daily Tar Heel, University of North Carolina at Chapel Hill

Editorial Cartooning
Winner: Nate Beeler, The Eagle, American University
— Second Place: Nate Beeler, The Eagle, American University

General Column Writing
Winner: Laura Sahramaa, The Cavalier Daily, University of Virginia
— Second Place: Lacy Hall, The Marlin Chronicle, Virginia Wesleyan College
— Third Place (tie): Drew Holland, The GW Hatchet, George Washington University
— Third Place (tie): Mike Morris, The Towerlight, Towson University, Towson
— Honorable Mention: April Bethea, The Daily Tar Heel, University of North Carolina at Chapel Hill

Sports Column Writing
Winner: Adam S. Reisinger, The Towerlight, Towson University
— Second Place: Brandon Bickerstaff, District Chronicles, Howard University
— Third Place: Patrick Stevens, The Diamondback, University of Maryland at College Park

Spot News Reporting
Winner: Etan Horowitz and Staff, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Second Place: Lindsay Marti and Richard Sakshaug, The Breeze, James Madison University
— Third Place: Lauren B. Anderson, Kelli D. Esters and John-John Williams IV, District Chronicles, Howard University

General News Reporting
Winner: Eric Campbell, Francine Greenberg, Amanda Karr and Justin Paprocki, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Second Place: Etan Horowitz, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Third Place: Robert F. Patrick, Capital News Service, University of Maryland at College Park

In-Depth Reporting
Winner: Elizabeth Cogan, Arheun Kim, Laurent Thomet, Greg Lamm, Robert F. Patrick, Jennifer Larson and Kate Alexander, Capital News Service, University of Maryland at College Park
— Second Place: Marc Schanz, Spectator Magazine, University of North Carolina at Charlotte
— Third Place: Josh Korr, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Honorable Mention: Lizzie Breyer, Dan Thigpen, Karey Wutkowski, and Stephanie Horvath, The Daily Tar Heel, University of North Carolina at Chapel Hill
— Honorable Mention: Raymond Lee Flandez, Hattie Brown, Tom LoBianco and Sylvie Ellen, The Diamondback, University of Maryland at College Park

Feature Writing
Winner: Catherine Matacic, Byline, University of Maryland at College Park
— Second Place (tie): Andy Symonds, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Second Place (tie): Jennifer Surface, The Breeze, James Madison University
— Third Place (tie): Catherine Matacic, Hamilton (Ohio) Journal-News, University of Maryland at College Park
— Third Place (tie): Kristyn Peck, Capital News Service, University of Maryland at College Park

Sports Writing
Winner: Brandon M. Bickerstaff, District Chronicles, Howard University
— Second Place: Eric Brandner, The Towerlight, Towson University
— Third Place (tie): Patrick Stevens, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Third Place (tie): Adam S. Reisinger, The Towerlight, Towson University

Best All-Around Daily Student Newspaper (Published at least five days a week)
Winner: The Daily Tar Heel, University of North Carolina at Chapel Hill
— Second Place: The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Third Place: The Cavalier Daily, John A. Clark, Editor, and Sam Le, Managing Editor, University of Virginia

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper Newspaper (Published 2-4 days a week)
Winner: The Breeze, James Madison University
— Second Place: The Towerlight, Jennifer Hykes, Editor in Chief, Towson University

Best All-Around Non-Daily Student Newspaper Newspaper (Published less than twice a week)
Winner: Old Gold and Black, Wake Forest University, Winston-Salem
— Second Place: Campus Echo, Ed Boyce and Mike Williams, North Carolina Central University
— Third Place: The Bullet, Ryan Hamm, Editor in Chief, Mary Washington College

[ Back to Top ]


Magazines

Non-Fiction Article
No awards given.

Best Student Magazine (published once a year)
Winner: CURIO, James Madison University

Best Student Magazine (published more than once a year)
Winner: Blue & White, University of North Carolina at Chapel Hill
— Second Place: Black Ink, University of North Carolina at Chapel Hill
— Third Place: GWBlitz, George Washington University

[ Back to Top ]


Photography

Spot News Photography
Winner: Robert Natt, The Breeze, James Madison University
— Second Place: Grant Wernick, The GW Hatchet, George Washington University
— Third Place: Michael Itti, The GW Hatchet, George Washington University

General News Photography
Winner: Grant Wernick, The GW Hatchet, George Washington University
— Second Place: David Buchanan, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Third Place: Lauren Adler: The Diamondback, University of Maryland at College Park

Feature Photography
Winner: Michael Itti, The GW Hatchet, George Washington University
— Second Place: Robert Natt, The Breeze, James Madison University

Photo Illustration
No awards given.

Sports Photography
Winner: Robert Natt, The Breeze, James Madison University
— Second Place: Greg Gorin, The Diamondback, University of Maryland at College Park
— Third Place: Michael Itti, The GW Hatchet, George Washington University

[ Back to Top ]


Radio

Radio Feature
Winner: Nicole Brusik, Carolina Week Radio, University of North Carolina at Chapel Hill
— Second Place: Katie Gott, WMUC Radio, University of Maryland at College Park

Radio In-Depth Reporting
No awards given.

Radio Sports Reporting
Winner: Kenny Beck, WMUC Radio, University of Maryland at College Park

Radio Daily Newscast
No awards given.

[ Back to Top ]


Television

Television Spot News Reporting
Winner: Tim Nelson, "Carolina Week" cable show, University of North Carolina at Chapel Hill
— Second Place (tie): Bridget Broullire, UMTV, University of Maryland at College Park, College Park
— Second Place (tie): Manny Funtis, "Maryland/Newsline," UMTV, University of Maryland at College Park
— Third Place: George Lettis, UMTV, University of Maryland at College Park

Television General News Reporting
Winner: Bridget Broullire, UMTV, University of Maryland at College Park
— Second Place: George Lettis, UMTV, University of Maryland at College Park
— Third Place (tie): Regina Willis, "Carolina Week" cable show, University of North Carolina at Chapel Hill
— Third Place (tie): Tim Nelson, "Carolina Week" cable show, University of North Carolina at Chapel Hill

Television Feature
Winner: Jennifer Fauteux, "Carolina Week" cable show, University of North Carolina at Chapel Hill
— Second Place: Michael Jacob Hughes, UMTV, University of Maryland at College Park
— Third Place (tie): Christian Sorge, UMTV, University of Maryland at College Park
— Third Place (tie): Nicole Juliette Brusik, "Carolina Week" cable show, University of North Carolina at Chapel Hill

Television In-Depth Reporting
Winner: Tim Nelson, "Carolina Week" cable show, University of North Carolina at Chapel Hill
— Second Place: Bridget Broullire, UMTV, University of Maryland at College Park

Television Sports Reporting
Winner: George Lettis, UMTV, University of Maryland at College Park

Television News Photography
Winner: Christian Sorge, UMTV, University of Maryland at College Park
— Second Place: Bridget Broullire, UMTV, University of Maryland at College Park
— Third Place: Alanna Turner, University of Maryland at College Park

Television Feature Photography
Winner: Christian Sorge, UMTV, University of Maryland at College Park
— Second Place: Christian Sorge, UMTV, University of Maryland at College Park

Television Sports Photography
No awards given.

Television Daily Newscast (Telecast at least 4 days per week)
Winner: "Maryland Newsline," Philip Merrill College of Journalism, University of Maryland at College Park

Television Non-Daily Newscast (Telecast 1 to 3 times per week)
Winner: "Carolina Week" cable show, Melissa Sowry, University of North Carolina at Chapel Hill
— Second Place: UMTV-Comcast Cable, Philip Merrill College of Journalism, University of Maryland at College Park

[ Back to Top ]


Online

Online Spot News Reporting
Winner: Jason Steinhardt, Jason Safdie and Kate Stepan, www.gwhatchet.com, George Washington University

Online General News Reporting
No awards given.

Online Feature Reporting
Winner: Kim Harris, "Maryland Newsline", University of Maryland at College Park

Online In-Depth Reporting
Winner: Amy Silva, "Maryland Newsline", Capital News Service, University of Maryland at College Park
— Second Place: Sonia Kumar, Kim Harris and Kathleen Johnston Jarboe, "Maryland Newsline", Capital News Service, University of Maryland at College Park
— Third Place: Sonia Kumar, Matt Schoch and Kate Springle, "Maryland Newsline", Capital News Service, University of Maryland at College Park

Online Sports Reporting
Winner: Adam S. Reisinger, www.thetowerlight.com, Towson University
— Second Place: Sal Cardoni and Ramiro Gonzalez, www.gwblitz.com, George Washington University

Online Opinion and Commentary
Winner: Adam S. Reisinger, www.thetowerlight.com, Towson University

Best All-Around Online Student Newspaper (affiliated with a student newspaper)
Winner: www.thebreeze.org, James Madison University

Best All-Around Online Student Magazine (affiliated with a student magazine)
Winner: www.gwblitz.com, George Washington University

Best All-Around Online Student Broadcast Station (affiliated)
Winner: www.carolinaweek.org, University of North Carolina at Chapel Hill

Best All-Around Independent Student Publication
No awards given.

[ Back to Top ]